ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

Од:

Бебе е извлечено од реката Морача, во Подгорица, додека 62-годишна жена се удави.

Околу 11.20 часот полицијата била известена дека во реката биле забележани жена и бебе, бебето било извлечено од водата од граѓани. Тоа е пренесена во Детската болница.

Двајцата работници вршеле редовни задачи кај мостот кога виделе дека бебето паднало во студената река. Со брза реакција успеале да го извлечат детето на брегот.

На местото се нашол и фотограф од „Победа“ кои ги затекнал момчињата додека го извлекуваат бебето.

Ибрахимовиќ и Мујак вршеле редовни задачи во близина на мостот кога виделе дека бебето паднало во ладната река. Брзо реагирале и успеале да го извлечат бебето.

Низ медиумите се појавија и овие снимки од местото.

Бебето било без свест, а пратеник во шведскиот парламент Аднан Дибрани кој се нашол на местото успеал на бебето да му ја истисне водата од белите дробови и да го врати во живот.

И брзата помош реагирала веднаш и бебето е пренесено во болница.

Според неофицијални информации постарата женска особа со бебето во рака стоела на карпа по што паднала во реката. Се сомневаат дека се работи за самоубиство.

Како што пренесуваат медиумите, се претпоставува дека бабата со внукот во раце скокнала во Морача од мостот Блаж Јовановиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Новиот црногорски претседател ја презеде функцијата

Новиот црногроски претседател денеска ја презема должноста

Маж од Улцињ со глисер уби нуркач

Будва воведе ново правило за туристите: Внимавајте, казната е 200 евра

Ана Ололовска

Се затресе тлото на Црна Гора

Горан Наумовски

Откриени шокантни детали за измамата во Црна Гора: Жената која украде 1,3 милиони евра работела за криминална група од регионот