ВИДЕО: Силно невреме со град ја зафати Хрватска, издаден портокалов аларм

Од:

Силно невреме со град попладнево зафати делови од Хрватска. Штетата допрва ќе се проценува, но, како што велат мештаните на Загорје, на местата каде што градот бил најсилен, посевите се комплетно уништени, а направена е и друга штета, искршени прозорци, пред се на автомобилите пренесуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Страшно е, што беше тоа. Ужас. Не сум го видел ова во животот, имаше град со големина на компир. Во центарот на општината сите коли се искршени, не е за поправка. Сега одам на терен да видам како е во другите делови на Хум изјави првиот човек на Хум Звонко Јутриша.

Во Вараждин и околината паѓал град со големина на орев. На кратко ги прекрил тревниците и патиштата.

Поради можноста за влошување на временските прилики и најавите за грмотевици и силен ветер издаден е портокалов аларм за Славонија и централна Хрватска.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Не било пукано со огнено оружје кон авионот на „Кроација ерлајнс“

ВИДЕО: Оштетен хрватски авион слетал во Сараево, бил погоден со куршум

Катерина Павлова-Николовска