ВИДЕО: Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

Од:

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските медиуми.

Запрено е движењето на автомобили по улиците што водат до Таксим. Не се дозволува ниту минување на пешаците во реонот на плоштадот.

Светските медиуми јавуваат дека булдожери расчистуваат се што останало од демонстрантите во паркот Гези.

Демонстрантите во паркот почнаа екопротест на крајот на минатиот месец, но тој постепено прерасна во големи антивладини демонстрации низ цела Турција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × 1 =