ВИДЕО: Курти го гаѓаа со цреши пред владата на Косово, обезбедувањето го спасуваше од насобраните

Од:

Социјалдемократската партија со симболична акција го пречека косовскиот премиер Албин Курти пред Владата на Косово, каде тој пред граѓаните на Приштина го презентира буџетот за 2023 година, пренесува Клан Косово.

dobivaj vesti na viber

Активистите на СДП фрлаа цреши кон Курти, кој во придружба на обезбедувањето влезе во зградата преку таен влез, поради договорот со Србија за регистарски таблички.

„Премиерот ги користи разговорите со граѓаните како платформа за бегство од главната тема, концесијата. Тој е заинтересиран што поскоро да се заборави вчерашната тема, бидејќи зад вчерашното прифаќање на ситно прашање, како што се табличките, се криеше големото прашање, прифаќањето на ЗСО. Тие рокови требаше да ја потхранат сликата за отпорот кој не успеа. Премиерот го прголта секој свој збор. Исто како басната за цреши. Граѓаните на државата ја јадат штетата. Господине премиер, црешите се само за вас“, соопшти СДП.

Би можело да ве интересира

Курти: Не можам да зборувам за нивото на едукација на Вучиќ, работам според Уставот на Косово

Интерпелација за премиерот Курти во Собранието на Косово

Рама во одбрана на Курти: Не може да го напаѓате затоа што се однесува како премиер

Курти: Договор меѓу Косово и Србија не е постигнат затоа што Борел се откажа од предлогот на ЕУ

Вучиќ и Курти ќе се сретнат во Брисел

Курти: Србија нема да успее да го дестабилизира Косово