Средба на претседателот Пендаровски со косовскиот премиер Албин Курти

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Косово, денеска во Приштина оствари средба со косовскиот премиер Албин Курти, соопштија од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија.

На средбата се разговарало за севкупната соработка меѓу двете држави, при што било оценето дека двете држави одржуваат позитивни и конструктивни билатерални односи и соработка, со отворен дијалог на сите нивоа и бил изразен интерес за нејзино унапредување во сите сфери од заемен интерес.

Како што стои во соопштението, на средбата биле разменети мислења и информации за актуелните состојби во регионот, вклучувајќи го дијалогот Белград – Приштина. Во тој контекст, претседателот Пендаровски истакнал дека во услови на мултиплицирани кризи и безбедносни предизвици на глобално ниво, од голема важност за стабилноста на Западен Балкан е изнаоѓањето на решенија на отворените прашања преку дијалог и меѓусебно разбирање.

– Претседателот Пендаровски ја реафирмираше поддршката за евро-атлантските аспирации на Косово, посочувајќи дека како членка на НАТО, Северна Македонија ја поддржува политиката на отворени врати на Алијансата и дава активен придонес во поддршката на мирот во Косово преку учеството во мисијата КФОР, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Ковачки: Граѓаните да не очекуваат извинување од Пендаровски за навредите кон Силјановска Давкова, бидејќи човекот свесно премолчи сексуално вознемирување во Армијата

Пендаровски: Ако го интересира Мицкоски кој од неговите најблиски соработници биле кај мене, ќе му кажам

Предраг Петровиќ

Пендаровски од Ѓорче Петров: Христијан Мицкоски се смета себеси за наследник на Ванчо Михајлов

Предраг Петровиќ

Пендаровски: Ако ги делиме граѓаните поради етничката припадност, државата ќе се враќа назад и ќе нема просперитет за никого

Предраг Петровиќ

Николоски: Пендаровски од озборувач број еден во Македонија стана и навредувач број еден, крајот му се ближи затоа е нервозен

ВМРО-ДПМНЕ: Сексистички навреди кон Силјановска на митингот во Куманово, Пендаровски се смее