(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

Од:

Косовската полиција и ветераните на ОВК денеска се судрија во Приштина за време на протестот пред хотелот „Сириус“ поради доаѓањето на претседателката на Специјалниот суд Екатерина Трендафилова.

Како што пренесува „Косово онлајн“, ветераните на ОВК активирале димни бомби и почнале да фрлаат пиротехнички средства, додека полицијата употребила солзавец и привела неколку демонстранти. Меѓу уапсените се и Нољ Нуши од Социјалдемократската партија (ПСД), како и претседателот на Социјалдемократската партија Дардан Молиќај.

Ветераните на ОВК носеа транспаренти против Специјалниот суд, но и против Заедницата на српските општини.

Би можело да ве интересира

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Косово нема да ја повлече одлуката за укинување на динарот

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он