(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

Од:

Денешното невреме кое ја зафати Србија им создаде големи проблеми на граѓаните и предизвика низа сообраќајни несреќи. Во Врбас бурниот ветер го однел покривот на фабриката. Според прогнозата, во наредните два часа дожд и врнежи со грмежи ќе има во Војводина, Колубара, Браничевски округ, Шумадија и во подрачјето на Белград.

Во видеата на Инстаграм можат да се видат неколку сообраќајни несреќи предизвикани од слаба видливост и обилни врнежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

На автопатот од Белград кон Нови Сад се случила сообраќајна несреќа во која учествувале три возила.

Поради несреќата се создале долги колони од бавни автомобили.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Во Белград, дождот што го зафати градот рано во вечерните часови предизвика поплави на улиците. Така, спуштањето со автомобилот од Панчевачки мост кон градот било тешко бидејќи на улиците имало многу вода.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Исто така, на многу места реки течеа низ улиците. Во улицата Јована Рашковиќ во белградската населба Алта, водата целосно ги покрила коловозот и тротоарот, што го отежнувало движењето на граѓаните.

Во Врбас невреме го урна покривот на фабриката.

 

Би можело да ве интересира

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

УХМР: В понеделник дожд, во вторник значително пониски температури

Грујичиќ: Во 1999 година се водеше нуклеарна војна против СРЈ, се зголеми бројот на малигни заболувања

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Пет членки на ЕУ не го признаваат Косово, Блинкен: Договорот меѓу Србија и Косово ќе ги охрабри

Ана Ололовска

Се уште нема никаква трага од Милош, Ненад и Милан, тројцата мажи кои исчезнаа во Дунав

Ана Ололовска