ВИДЕО: Двометарска ајкула снимена во плиткото на јадранскиот остров Корчула

Од:

Ајкула долга над два метра е снимена како плива крај брегот на хрватскиот остров Корчула, а ова е првпат годинава морски пес да биде забележан во Јадранското Море.

Пливач ја снимил ајкулата во моментот кога таа се доближила до брегот и до плажата во местото Кнеже, на која имало десетина капачи.

Сцената ги вознемири локалните жители, но според експертите, нема причина за загриженост – се работи за ајкула која е локално позната како модруљ и е домашен вид во Јадранското Море. Таа е храни со помали риби, не ги напаѓа луѓето и не е опасна за нив, велат стручњаците за живиот морски свет.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ајкула-Црногорка уловена во Петровац, локалните жители ја викаат „лисица“

Жарко Настоски

Силен земјотрес во Јадранско море, почувствуван во Далмација и Италија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Мистериозна девојка изведе опасен танц со јадранската бура

Жарко Настоски

ВИДЕО: Подмолен напад на ајкула врз германска туристка во Црвеното Море

Жарко Настоски

Хорор во Црвеното Море: Ајкула одгриза рака на 12-годишно момче од Украина

Жарко Настоски

Голема ајкула повлече десетгодишно дете од чамец во Австралија

А1он