jadransko more

Регион

Земјотрес во Јадранот со јачина од 4,6 степени според Рихтер

А1он
Во Јадранското море, во близина на италијанскиот брег, околу 06:20 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, јавува ЕМСЦ. Земјотресот
Регион

ВИДЕО: Двометарска ајкула снимена во плиткото на јадранскиот остров Корчула

А1он
Ајкула долга над два метра е снимена како плива крај брегот на хрватскиот остров Корчула, а ова е првпат годинава морски пес да биде забележан
Регион

ВИДЕО: Ајкула-Црногорка уловена во Петровац, локалните жители ја викаат „лисица“

А1он
Двајца црногорски рибари денеска на околу два и пол километри од брегот кај Петровац, успеале да уловат ајкула долга неколку метри. На кусите снимки што
Регион

Силен земјотрес во Јадранско море, почувствуван во Далмација и Италија

А1он
Земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтер во Јадранското море е регистиран нешто пред 15 часот. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 60
Магазин

ВИДЕО: Мистериозна девојка изведе опасен танц со јадранската бура

А1он
Главните вести од хрватското крајбрежје изминатава недела јавуваа за лошите временски услови и постојаните бури, кои ги поплавија шеталиштата во Макарска, ги загрозија рибарските бротчиња
Регион

Јадранското Море најтопло во последните сто години

А1он
Водата во Јадранското Море, според мерењата на научниците, е најтопла во последните сто години. Површинската температура на морето во моментот е за три до четири