(ВИДЕО) Димни бомби и пожар во албанскиот парламент

Од:

Во албанскиот парламент е буџетот за 2024 година, но седницата наместо дебата ја одбележаа пратениците на опозицијата, кои активираа димни бомби. Информацијата ја пренесува „АБЦ Њуз“, од каде велат дека веднаш штом почнала седницата, опозициските пратеници направиле барикади од столици, по што ги активирале димните бомби.

Тие потоа се обидоа да ја блокираат и говорницата, но обезбедувањето ги спречи, што пак заврши со конфликт помеѓу опозиционерот Газмент Барди и Газменд Лика, член на обезбедувањето.

Седницата траеше околу 5 минути, по што буџетот беше начелно изгласан. Поради чадот во Собранието, немаше ниту расправа, а во еден момент, избувна и мал пожар.

На седницата беше присутен и премиерот Еди Рама, но за брзо ја напушти.

Би можело да ве интересира

На пленарна седница законските измени за реорганизација на министерствата

Орце Костов

Има 20 потписи за свикување итна седница, денес може да се изгласаат измени за возачките и личните карти

Орце Костов

Дамева: Се надевам дека пресудата на Управниот суд е почеток на враќањето на довербата во судството

Адеми: По оваа постапка ќе се исцрта патоказот каде ќе се движи правосудството и неговата независност

Александар Тодески

Славевски ќе ја тужи Арсовска: Ме обвини дека фалсификувам, подобро да не дојдеше, ја отру атмосферата

Орце Костов

Не помина Законот за амнестија: 17 пратеници гласаа „за“, а 66 „против“

Александар Тодески