ВИДЕО: Демонстрантите во Софија се судрија со полицијата, најмалку 45 лица пренесени во болница

Од:

Илјадници демонстранти излегоа да протестираат пред бугарското Народно собрание откако стартуваше со работа по летниот одмор, повикувајќи го премиерот на земјата, Бојко Борисов да даде итна оставка.

За време на демонстрациите во главниот град, дојде до судир меѓу гневната толпа и припадниците на полицијата по што беа приведени повеќе од 40 лица.

НА ЖИВО от протеста: Камъни, павета и пиратки срещу полицаите

Posted by Новините на NOVA on Среда, 02 септември 2020

Досега, над 45 лица се пренесени во болница на лекување, јавија бугарските медиуми.

Демонстрантите на протестот повикаа на големо национално востание и граѓанска непослушност се додека актуелниот премиер не ја напушти функцијата.

Неочекувано, група на демонстранти фрлија ѝ неколку шок бомби кон полицајците кои стоеа пред зградата на Народното собрание и во тој момент, тензијата во центарот на Софија ескалираше по што полицајците ги кренаа штитовите и зазедоа одбранбени позиции.

За кратко време ситуација се нормализираше кога демонстрантите се повлекоа.

Би можело да ве интересира

Министрите за надворешни работи на Бугарија и Романија изразија поддршка за територијалниот интегритет на Украина

А1он

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

А1он

Во Бугарија владеењето на правото е под сериозна опасност, тврди главниот обвинител во државата Иван Гешев

Ана Ололовска

Бугарија ќе добие најнови симулатори за ловци Ф-16

Ана Ололовска

Јанев: Ниту еден бугарски војник нема да учествува во воените дејствија во Украина

А1он

Затворена седница на бугарската влада поради тензиите меѓу Русија и НАТО