ВИДЕО: Бурата „Јанос“ ja однесе плажата „Ерусалим“ на Кефалонија

Од:

Бурата „Јанос“, која има елементи на тропско невреме, денеска зафати големи делови од Грција, носејќи силен дожд и ветер и предизвикувајќи катастрофални поплави.

Во невремето настрада и познатата плажа „Ерусалим“ на островот Кефалонија, а според снимките објавени на социјалните мрежи, некогаш прекрасниот, идиличен залив сега е непрепознатлив и веројатно променет засекогаш. Во еден момент од видеото, се гледа како незадржливата буица влече автомобил преку гребенот.

Сликите од плажата „Ерусалим“ пред невремето најдобро ја покажуваат разорноста на „Јанос“.

Грчката државна метеоролошка служба издаде нови предупредувања за бурата, која според прогнозите, се очекува да се движи кон југоисток.

Досега нема информации за повредени и жртви, но предизвикана е огромна материјална штета.

Би можело да ве интересира

Рама и Дендијас се договориле прашањето на поморската граница меѓу Грција и Албанија да го решаваат меѓународните инстанци

Жарко Настоски

Грција бара ембарго на извоз на оружје во Турција

Жарко Настоски

Грција ќе го продолжи воениот рок од девет на 12 месеци

Ана Ололовска

Мицотакис: Оградата на границата со Турција ќе биде готова до април

Ана Ололовска

Насилството врз животните во Грција станува кривично дело

А1он

Во Грција 24-часовен штрајк на државните службеници

Ана Ололовска