ВИДЕО: Апокалипска во хрватскиот град Чазма, невремето носеше се пред себе

Од:

Силно невреме денеска ја погоди Чазма во Хрватска и предизвика огромни материјални штети. Засега нема информации дали има повредени.

dobivaj vesti na viber

Големи штети,згмечени автомобили, превртени камиони, соборени дрвја. Нема струја во цел град и како што сега стојат работите два дена ќе нема струја бидејќи е урнат 35 киловатниот далновод, а нема ниту струја – изјави градоначалникот на Чазма, Динко Пирак.

– Тоа е сила која одамна ја немам видено. Се уште немам информации за повредени лица. Низ градот се случаат сирени – рече Пирак.

И полицијата се уште нема информации дали има загинати во невремето. Со нив контактираат главно граѓани чиј имот е оштетен.

– Во ПУ Бјеловарско-Билогорска пристигнаа повеќе поплаки од граѓани за материјална штета поради невремето. Најмногу се работи за оштетувања на возила поради паѓање дрвја, засега немаме пријави за повредени – изјави за Мојпортал Саша Ѓорѓевиќ, портпарол на ПУ Бјеловарско-Билогорска.

Силниот ветер го урнал покривот на компанијата Чазматран на паркингот.

Невреме пропратено со ветер, град и дожд го зафати и подрачјето на Грубишно поле, каде предизвика материјална штета на објекти и возила.

Би можело да ве интересира

Пронајдени се двајцата пилоти од урнатиот хрватски МиГ-21

Се урна авион во Хрватска, во тек е голема потрага по пилоти

А1он

Хрватска меѓу земјите на ЕУ со најголем пад во продажбата на мало

Ана Ололовска

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

Дојави за бомби во повеќе хрватски институции: „Зградите ќе бидат урнати, не го игнорирајте ова“

А1он

Хрватските пратеници за крвавиот пакет: Ова е тероризам, имаме порака за оние кои го направија тоа

А1он