ВИДЕО: Ајкула-Црногорка уловена во Петровац, локалните жители ја викаат „лисица“

Од:

Двајца црногорски рибари денеска на околу два и пол километри од брегот кај Петровац, успеале да уловат ајкула долга неколку метри.

На кусите снимки што ги направиле Владан Витезовиќ и Стефан Радуновиќ, се гледа нивниот плен – крупниот примерок на ајкула, од вид кој според двајцата рибари, кај локалните жители е познат како „лисица“.

Рибарите за РТВ Будва изјавиле дека откако кусо време ја набљудувале ајкулата, ја вратиле во водата.

Ајкулите не се ретка глетка во Јадранското Море, но главно се гледаат помали видови, кои ретко напаѓаат луѓе. Според црногорските медиуми, во последните 120 години, во ова море се забележани вкупно 13 напади на ајкули со смртоносен исход.

Би можело да ве интересира

Страотна сообраќајка во Црна Гора: Тројца млади загинаа, двајца се тешко повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Трагедија во Бар: пожар однесе четири жртви, две се малолетни

Уапсен e Црногорец кој сакал на улица да ја убие сопругата

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

Пензиониран полицаец во Подгорица си ги уби синот и сопругата па се самоуби

(ВИДЕО) Го фрли крстот, па откако го верниците го фатија, влезе во езерото: Црногорски свештеник хит на социјалните мрежи

А1он