УНИЦЕФ: Повеќе од 8.000 деца во Србија биле изложени на семејно насилство

Од:

Во Србија, во текот на 2021 година, повеќе од 8.000 деца биле изложени на семејно насилство, предупреди денеска мисијата на УНИЦЕФ и оцени дека зголемувањето на бројот на пријавени случаи на врсничко насилство и насилство врз учениците е „добар чекор“ кон решавање на проблемот, пренесе Бета.

Во соопштението тие побараа законска забрана за физичко казнување на децата, наведувајќи дека околу 45 отсто од децата во Србија се „насилно дисциплинирани дома“.

„Како и со сите други форми на насилство, насилството меѓу врсниците е резултат на модели на однесување кои се научени или поддржани во други средини, пред се во семејството, но и во заедницата како целина. Децата често се сведоци или жртви на семејно насилство Од вкупниот број жртви на насилство во семејството во 2021 година, дури 8.146 биле деца“, соопшти УНИЦЕФ.

Oд УНИЦЕФ нагласија дека Владата на Србија ја усвои Стратегијата за спречување и заштита на децата од насилство за периодот 2020-2023 година и ги повикаа властите итно да формираат Работна група за насочување и следење на имплементацијата на Стратегијата со цел систематско справување со проблемот со насилството врз децата.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Сè поголем број деца на Хаити заболуваат од колера

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Дури 35.000 албански граѓани дополнително ќе ги погоди сиромаштијата, меѓу нив и 9.000 деца

А1он

УНИЦЕФ: Годинава уште четири милиони деца втурнати во сиромаштија

УНИЦЕФ го осуди етиопскиот воздушен напад врз градинка во бунтовничкиот Тиграј

Статистика на Уницеф: Околу 1.000 деца убиени или ранети во војната во Украина

А1он

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022