Ученици мрзнeле во училиште во Загреб додека „мерцедес“ се полнел на училишна струја

Од:

Родители на учениците од основното училиште Ивања Река се обратија до Индекс.хр со тврдење дека нивните деца се смрзнуваат на училиште. На фотографиите кои ни ги испратија се гледа дека децата седат во јакни и покриени со ќебиња. Родителите тврдат дека парното во училиштето не работи веќе две недели и дека во неколку наврати контактирале со в.д. директорката Дубравка Црниќ, но дека проблемот се уште не е решен.

„Родителите веќе неколку пати се обратиле до в.д. директорката Дубравка Црниќ за овој проблем, но нема одговор на проблемот. малите паралелки, од 1. до 4“, тврдат родителите на учениците во мејл испратен до Индекс.

Велат и дека побарале да им се вклучат електричните греалки на децата, „но в.д директорката рече дека струјата не е доволно силна, за потоа да видиме дека електричен автомобил се полни училишна струја, колата што се гледа на видеото не е училишна кола, не се знае чија е, туку е правилно приклучена на училишниот штекер и краде училишна струја“, се наведува во мејлот, кој е во прилог и фотографии од автомобилот како се полни училишната струја.

Додадоа дека директорката праќа мејлови, а ни го испратија и нејзиниот одговор. Директорот во одговорот тврди дека од петокот нема греење.

Директорката: Имавме експлозија во котларата

„Треба да реагирам на неточните информации што некои претставници во Советот на родители ги испратија на своите часови. Во петокот имавме експлозија во котларата во Ивања Река (причината се уште не е позната) и поради поправка на штета нема да имаме греење (ќе работиме со топлински пумпи) и топла вода во санитарните јазли.

И во петокот и вчера се работеше на санирање на дефектот затоа што веднаш реагиравме според градскиот завод за образование и на терен излегла фирма за итна интервенција, но ќе бидат потребни неколку дена за да се санира бидејќи ни требаат нови делови за оџакот и повторно составување на оџакот и негово поставување котли“, се вели во одговорот на директорката до родителите.

Дали е точно дека во училиштето нема греење, колку трае и чиј автомобил се полни пред училиштето ја прашавме директорката.

„Откако забележавме дефект во котларата на училиштето, ја известивме Градската управа за образование и во соработка со овластено стручно лице веднаш беше констатиран дефектот, односно договорена е санација. Со оглед на тоа дека за поправка е потребно да се нарача и направи делови и опрема по нарачка, поправката, за жал, траеше малку подолго. Во средата успешно го започнавме греењето преку топлински пумпи, но бидејќи сме големо училиште, а првенствено се грееме на подно греење, требаше извесно време системот да го достигне полн капацитет. Веќе денеска температурата во училиштето е задоволителна и на пропишаните нивоа. Поправка на плинскиот дел од парното очекуваме во наредните десет дена, штом пристигнат сите нарачани потребни делови.

По упатување за полнење на електромобилот со училишна струја, веднаш по сознанието за неовластено полнење на автомобилот од страна на еден наш вработен, покренавме постапка за издавање соодветна мерка“, се вели во одговорот на директорката.

Секако, струјата што се користи за полнење на мерцедес не би го решила проблемот со греалката, но останува прашањето зошто нечиј автомобил се полни со кабел изваден од училиште и тоа токму во времето кога децата смрзнуваат на часовите.

Го прашавме и директорот колку време нема греење во училиштето, зошто не им ги вклучиле греалките на децата, што значи дека „покренале процес за издавање на соодветна мерка“ и каква функција е вработениот чиј автомобил бил се наплатува одржано во училиштето, а одговорите ќе ги објавиме кога ќе ги добиеме.

извор: Index.hr

Би можело да ве интересира

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

РКЕ: Цената на струјата за најголемиот дел од потрошувачите од домаќинствата поскапува за 0,5 отсто

Горан Наумовски

Донесени дополнувањата на Законот за енергетика со кои треба да се спречи поскапување на струјата

Црногорците проговорија за регионалниот колапс на струјата: Ова не е забележано 30 години

Предраг Петровиќ

Бислимоски: Прекинот на струја во дел од регионот ја потврди неопходноста од инвестиции во енергетиката

Поради колапсот со струјата, во Сараево многу граѓани останаа заглавени во лифтовите