Туристи во Турција не се грижат за протестите

Од:

И покрај судирите и нередите на улиците во Анкара и Истамбул, во Турција непречено се одвива туристичката сезона.

Една од омилените дестинации е Анталија, позната по своите долги песочни плажи и луксузни хотели.

Со 11 милиони туристи годишно, Анталија е трет регион во светот по број на оние кои одморот решија да го поминат тука.

-Општо познато е дека економската криза во 2012 година ги погоди сите држави, но Турција добро ги надмина сите економски предизвици и забележа голем број туристи.

– Приходите од туризмот беа околу 30 милијарди долари. Очекуваме годинава да има поголем број на туристи од минатата-вели претседателот на Асоцијацијата на хотелиери на Турција, Осман Ајк.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + eleven =