Турција: Вклучување во сивата листа на перење пари е неправедно

Од:

Турција денеска ја нарече „неправедна“ одлуката на Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ), да ја стави Анкара под надзор поради пропусти во борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот.

– Да се ​​стави нашата земја на сивата листа е неправедно, се наведува во соопштението на турското Министерство за надворешни работи, во кое се истакнуваат напорите на Турција за борба против финансискиот криминал и терористичките организации.

Претходно, шефот на ФАТФ, Маркус Плејер изјави дека постојат „сè уште сериозни проблеми“ при контролата на финансиските операции во Турција, поради што организацијата ја вклучила Турција во својата сива листа на држави под засилен надзор поради стратешки недостатоци во нивните режими за борба против перење пари и финансирање тероризам.

Би можело да ве интересира

Турската централна банка интервенираше, лирата закрепна

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од невремето во Истанбул, мајка загина штитејќи си го синот кога падна покрив врз нив

Ана Ололовска

Земјотрес од 5,1 по Рихтер го погоди западниот дел од Турција

Ана Ололовска

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

А1он

„Сбербанк“ најавува уште еден кредит за нуклеарката во Турција

Ана Ололовска