Турција сака два милиони бегалци да ги врати во северна Сирија

Од:

Ибрахим Калин, портпаролот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје, за да може Анкара да врати околу два милиони бегалци.

Калин додаде дека Ердоган за тоа ќе разговара во вторник со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи.

Сириските сили навлегоа во одредени делови во близина со границата со Турција, во согласност со курдските сили, врз кои Анкара покрена офанзива. Тоа ги наруши плановите на Турција за создавање на „безбедна зона“ јужно од својата граница со Сирија, каде би можела да ги испрати сириските бегалци кои сега живеат во Турција. Таа територија претходно ја напуштија американските војници.

Калин посочи дека бегалците не сакаат да се вратат во делови на Сирија, што се „под контрола на режимот“.

– Ова е една од темите за кои ќе дискутираме со Русите, бидејќи ние нема да ги присилуваме бегалците да одат таму каде не сакаат. Сакаме да им создадеме поволни услови за враќање, услови во кои ќе се чувствуваат безбедно, истакна Калин.

Би можело да ве интересира

Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

А1он

Музејот Аја Софија повторно ќе стане џамија

А1он

Државниот совет на Турција ќе се произнесе за статусот на „Света Софија“

Ана Ололовска

Турски експерт: Високите температури нема да го уништат вирусот Ковид-19

Ана Ололовска

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

Ана Ололовска