Трговец со луѓе од Валона заработувал милион евра неделно: Разоткриена мрежа на албански шверцери

Од:

Во француското пристаниште Данкерк владее албанската мафија која се занимава со трговија со луѓе. Нејзините членови заработуваат милиони секоја недела, а многумина не го преживуваат патувањето што им го организираат.

dobivaj vesti na viber

Британските новинари ја разоткриа мрежата на албански шверцери на луѓе, а со тоа ги повикаа властите да преземат решителни чекори во сузбивањето на криминалните групи кои заработуваат огромни пари од човечката беда.

Тие налетале на албански гангстер со прекар Златен лав кој раководи со синџир за шверц на луѓе во француското пристаниште Данкерк. Несовесен криминалец откри, снимен на мобилен телефон, дека заработува и до милион фунти неделно испраќајќи луѓе во небезбедни гумени чамци во Англија. На новинарите кои се претставувале како потенцијални клиенти им рекол дека за четири ипол илјади фунти ќе ги префрли од Франција во Англија, ветувајќи им дека англиските власти ќе им обезбедат храна, ќебиња и се што им треба пред да ги стават во хотел. И после тоа, им рекол, можат да одат каде сакаат.

Ги ставаат луѓето во гумени чамци за огромни суми пари

Неколку часа по разговорот со новинарите, Лав бил уапсен од француската полиција, но следното утро бил пуштен од притвор и продолжил со својата работа како ништо да не се случило. Сепак, тој е само еден од многуте шверцери на луѓе кои ги има во северна Франција. Тој е дел од високо организирана шверцерска банда која има дури 600 луѓе на листа на чекање за превоз со мали гумени чамци. Овој нелегален пазар е многу профитабилен, па често избиваат судири меѓу ривалските банди кои се борат за приматот во овој бизнис. Се борат за позиции на плажите од каде испраќаат чамци преполни со луѓе на ризично патување. Според Дејли Мејл, повеќе од 32.000 мигранти го преминале Ла Манш со мали чамци досега оваа година, повеќе отколку во цела 2021 година.

Француското пристаниште живее од мигрантите

Данкерк стана центар на трговија со луѓе, пишува Daily Mail, а главното место за собирање е Place de la Garde во близина на автобуската и железничката станица, каде што блиските хотели се преполни со мигранти кои чекаат на ред да се качат. Таксистите наплаќаат 30 евра за да ги однесат мигрантите во илегален камп на периферијата на градот, а сопствениците на продавници, кафулиња и ресторани сега работат во недела за да им пружат услуги на мигрантите и да заработат од неочекуван сообраќај. Таму владее и споменатиот албански шверцер Златен Лав, по потекло од Валона. Новинарите од неговите колеги дознале дека тој цел ден поминува околу споменатиот плоштад и собира мигранти кои сакаат да заминат во Англија. Неговата база е хотелот Le Lion d`Or, по кој го добил и својот прекар. Лео се истакнува во маици и апостолки на Бос и Армани, многу е лежерен, а патувањето за брачна двојка без деца го наплаќа околу – 9 илјади фунти, објави Дејли Меил.

Лав им објасни на новинарите, не сомневајќи се дека не се мигранти, дека неговиот главен проблем е ако некој се удави во морето, бидејќи тогаш нема проблем со државата, туку со семејството на несреќниот, што е многу полошо за него, затоа што нема да му простат.

Се удавија мигранти, имало и бебиња

Најбројни на овие диви премини се Албанците кои сочинуваат 60 отсто од патниците. Патувањето со мали чамци е многу опасно и често смртоносно. Брод со 27 мигранти, меѓу кои и деца, потона минатиот ноември во близина кај Кале и сите патници се удавија. Уште една трагедија за малку беше избегната овој месец кога десетици мигранти беа извлечени од морето кај Кент откако потона брод. Минатата недела имаше уште една сообраќајка на Кале. Се превртел гумен чамец со 57, претежно Албанци, мигранти, меѓу кои седумнаесет деца и две бебиња. Ним им беше потребен итен третман поради хипотермија откако беа спасени од француски патролен брод. Сепак, и покрај овие опасности, бизнисот за шверцерите цвета.

Албанците масовно бегаат преку Франција

Трговецот со луѓе, кој користи мобилен телефон регистриран во Шпанија, често доаѓа и заминува од Данкерк за да избегне откривање. Готовината за патувањето треба да се плати на неговиот соработник во Лондон, а не да му се предаде во Франција, објасни тој. Бидејќи се од земја кандидатка за ЕУ, Албанците можат слободно да влезат во Франција и да останат 90 дена без виза.

Други трговци со луѓе оперираат од мигрантски камп недалеку од Данкерк, каде често се случуваат тепачки и насилство поради постојаната борба за моќ за контрола на трговијата со луѓе. Мигрантите, кои остваруваат контакт преку реклами на социјалните мрежи, мора да останат во областа контролирана од „нивниот“ трговец со луѓе или ќе има „проблеми“.

Би можело да ве интересира

Хакерите објавија броеви и разговори од WhatsApp на над 500 илјади албански граѓани

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

Албанија одбележува 110 години независност

А1он

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Никола на заедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше како сон

Ана Ололовска

Секој трет имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Ана Ололовска