Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев

Од:

Поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска, останува во преодната влада назначена од претседателот Румен Радев, јави дописникот на МИА од Софија. На церемонијата на смена на тимовите на министерот за одбрана на Бугарија во заминување Драгомир Заков и неговиот наследник Димитар Стојанов, стана јасно дека Генчовска ќе биде во тимот на новиот в.д. министер за одбрана на Бугарија, како заменик министер.

dobivaj vesti na viber

Генчовска двапати беше кандидат за министер за одбрана во владите предложени од партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов по победата на изборите на 11 јули минатата година.

Генчовска е експерт за одбрана и вооружени сили, таа дипломирала на Воената академија во Софија, а кариерата ја започна во Генералштабот на бугарската армија, а потоа работеше во Министерството за одбрана каде што стана шеф на одделот „НАТО и ЕУ“. Работела и во военото претставништво на Бугарија во НАТО.Во првиот мандат на претседателот Румен Радев работела во неговата администрација како главен експерт и учествувала во иницијативата „Три мориња“ како дел од Координативната единица за истата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он