Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите Нации

Од:

Косовскиот претседател Хашим Тачи по повод денешнјиот Ден на Организацијата на обединетите нации (ООН) порача дека „сега е време Косово да стане членка“ на светската организација на народите, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи преку својот Твитер порача дека 75 години по основањето на ООН на човештвото му е потребно единство поради новите предизвиците со кои се соочува.

– Улогата на ООН во градењето на мирот и стабилноста во светот и натаму е значајна. Денес, кога човештвото се соочува со новите предизвици, од суштинско значење е да бидеме обединети во зачувувањето на сигурна иднина за нашите земји. Сега е време Косово да стане членка на Обединетите нации, напиша Тачи.

Би можело да ве интересира

Рекордни 22 жртви на Ковид-19 за еден ден во Косово

Жарко Настоски

Ветон Сурои сепак останува почесен граѓанин на албанскиот град Кукс

Ана Ололовска

Косово: Нови 14 починати и 555 заболени Ковид-19

Жарко Настоски

Косовската Влада издвоила 20 милиони евра за обвинетите за воени злосторства

Ана Ололовска

Објавена редигирана верзија на одлуката за потврдување на обвинението против Хашим Тачи и останатите обвинети

Ана Ололовска

Во Косово вчера регистрирани 10 починати и 521 заболен од Ковид-19

Жарко Настоски