Тачи ја одложи конститутивната седница за 26 декември

Од:

Претседателот на Косово, Хашим Тачи го одложи датумот за одржување на конститутивната седница на косовскиот парламент за 26 декември.

Тачи прво ја закажа конститутивната седница за 24 декември, а одлуката да ја премести два дена подоцна ја донесе на барање на политичките партии, пренесува „Коха“.

Тој го прифати барањето на повеќето политички партии за одложување на првата седница на седмиот состав на парламентот со оглед на фактот дека 24 декември е Бадник, пред католички Божик.

Конститутивната седница ќе се одржи на 26 декември во 15 часот. Тој ден истекува рокот од 30 дена за одржување конститутивна седница.

Би можело да ве интересира

Тачи: Курти треба да го одбие мандатот ако не може да формира влада

А1он

Баша: Псевдо-тужба на Рама против Харадинај, грда анти-национална перверзност

Ана Ололовска

Студентски протест во Приштина поради неформирање на владата

Ана Ололовска

Бериша: Белград му наредил на Рама да го тужи Харадинај

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Ана Ололовска

Рама поднесе тужба за клевета против косовскиот премиер во заминување, Харадинај вели дека нема основ

Ана Ололовска