Студент ставил „мито“ од 10 денари во индекс – добил десетка

Од:

Проф.д-р Душан Милисављевиќ, познат доктор по ОРЛ и професор на Медицинскиот факултет во Ниш, за време на испитот во периодот јануари-февруари пронашол банкноти во индексите на двајца студенти.

Студентите во индексот оставиле „мито“, но пред да помислите на најлошото, станува збор за 10 динари и 10 денари, кои студентите често симболично ги оставаат за среќа, бидејќи веруваат дека така ќе „соберат“ десетка.

Имено, станува збор за двајца студенти и за банкноти од 10 српски динари, но во случајов во едниот индекс студентот оставил и банкнота од 10 македонски денари. Нема информации дали студентот има македонско потекло.

Проф.д-р Душан Милисављевиќ за Телеграф изјави дека не е суеверен, но дека тоа му се допаѓа.

„Испитен рок јануари-февруари. Впечаток ми оставија два индекси и банкноти од 10 динари и 10 денари во индексот. Велат за среќа е, за да добијат десетки. Им посакувам среќа на сите, но треба сериозно учење, а не суеверие“, вели тој.

Сепак суеверието му се исплатило во овој случај на студентот. Бидејќи едниот од нив навистина добил оценка 10.

„Едниот ученик доби 10 затоа што навистина знаеше на испит и ја заслужи таа оценка, а другиот осум. Не треба да се биде суеверен туку да се учи“, вели професорот.

Би можело да ве интересира

Прво намалување на цените на становите после четири години раст

Орце Костов

Кривична пријава за пет лица поради фалсификување пари

А1он

Вооружен грабеж на банка во Илинден, одземена е голема сума на пари

Александар Тодески

Уапсен студент во Белград кој им се заканувал на колегите и професорите

Од јануари нема да се чека согласност од Финансии за вработување во администрација

(ВИДЕО) Дел од профилите кои регрутираат граѓани за големата интернет измама за пари веќе не се активни, струмичката СмартКлик пријавила злоупотреба на името

Александар Тодески