Стефан Јанев: Нема промена во ставот на Бугарија за Република Северна Македонија

Од:

Нема промена во ставот на Бугарија, нема ништо што јавноста не знае, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во одговор на прашање од пратеник од „Има таков народ“ во Народното собрание во врска со преговорите на Република Северна Македонија за членство во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Јанев посочи дека вчера на состанокот на Советот на министри донеле став кој следната недела во Брисел ќе биде претставен пред Советот за општи работи.

-Она што го гледаме – медиумскиот ентузијазам што го покажаа странските лидери или странски медиуми, мислам дека не треба длабински да го коментираме во бугарскиот Парламент, бидејќи од оваа говорница не можеме да им кажеме на нашите колеги од соодветните влади што и како да направат, коментира Јанев.

Тој истакна дека позицијата на Бугарија за Република Северна Македонија, но и за целиот регион на Западен Балкан е постојана и непроменлива.

-Нашиот став е дека не само Република Северна Македонија, туку и Западен Балкан, како регион, ја заслужува својата европска иднина, а Бугарија низ годините не само што се изјасни, туку и придонесе за подготовка на овие земји на нивниот пат кон европска иднина, рече Јанев.

Во однос на Република Северна Македонија, додаде тој, факт е дека во 2017 година потпишавме договор за добрососедство и соработка. Нашите тврдења како држава се, додаде тој, дека таа не ги исполнува своите обврски.

Премиерот Стефан Јанев посочи дека бугарската позиција е позната, јавна, со т.н пет плус една точка.

-Ова е шемата по која може да продолжат разговорите и се надеваме на добронамерниот однос на нашите колеги од Северна Македонија за да се постигне овој неопходен дијалог, да се надминат разликите за да се одреди датум за првата конференција и, соодветно, да отпочнат преговорите на оваа земја со ЕУ, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он

Ковачевски: Дијалог базиран врз европски вредности е решение за кој било отворен спор

А1он

ВИДЕО: Петков демантира дека за јуни е договорено паѓање на ветото за Македонија

Ана Ололовска

Ковачевски: Антифашистичката определба е дел од нашиот национален идентитет

А1он