stefan janev

Регион

Лидерот на „Бугарски подем“ Стефан Јанев нема да го поддржи предложениот состав на влада од Николај Габровски

А1он
За време на дебатите во Народното собрание за избор на нова бугарска влада, лидерот на „Бугарски подем“ Стефан Јанев рече дека ќе ја поддржи номинацијата
Регион

Јанев се изјасни за формирање коалициска влада во Бугарија

А1он
Бугарија има потреба од влада што ќе биде поддржана од политичките партии и ќе има јасен коалициски договор, изјави денеска лидерот на „Бугарски подем“, Стефан
Регион

Регистрирани партиите на Стефан Јанев и на Кирил Петков за предвремените избори во Бугарија

А1он
Градскиот суд во Софија дозволил „Бугарски подем“ да се запише во регистарот на политички партии, јави дописникот на МИА од Софија. Стефан Јанев пред речиси
Регион

Стефан Јанев: Нема промена во ставот на Бугарија за Република Северна Македонија

А1он
Нема промена во ставот на Бугарија, нема ништо што јавноста не знае, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во одговор на прашање од пратеник од „Има
Македонија

Јанев: Бугарија нема да отстапи од својатa позиција за Македонија

А1он
Политиката на Бугарија кон Северна Македонија останува непроменета, рече во речиси едночасовното интервју за БНТ привремениот бугарски премиер Стефан Јанев. Според Јанев, Бугарија многу добро
Македонија

Јанев: Бугарија и Македонија имаат заедничко минато и заедничка иднина

А1он
Со Северна Македонија имаме заедничко минато и заедничка иднина, изјави привремениот бугарски премиер Стефан Јанев во дискусија на Фејсбук, при тоа апелирајќи земјава да ги
Регион

Европејците неправедно нѐ обвинуваат за македонскиот спор, се жали бугарскиот технички премиер

А1он
Техничкиот премиер на Бугарија Стефан Јанев денеска на средба во Софија со словенечкиот амбасадор во Бугарија Анжеј Франгеш, ја потврдил бугарската принципиелна поддршка за европската
Македонија

Бугарскиот премиер Јанев: Не отстапуваме, нема да ја одобриме преговарачката рамка за Македонија

А1он
Претседателот на преодната бугарска влада, Стефан Јанев, во интервју за бугарската национална телевизија, во кое беше запрашан дали Бугарија ќе ја одобри преговарачката рамка за
Регион

Јанев: Нема воено решение за конфликтот на Блискиот Исток

А1он
Службениот бугарски премиер, Стефан Јанев, денеска разговараше со израелскиот амбасадор, Јорам Елон, а на средбата тој истакна дека Бугарија и Израел историски се тесно поврзани,