Јанев: Бугарија и Македонија имаат заедничко минато и заедничка иднина

Од:

Со Северна Македонија имаме заедничко минато и заедничка иднина, изјави привремениот бугарски премиер Стефан Јанев во дискусија на Фејсбук, при тоа апелирајќи земјава да ги признае правата на оние граѓани кои себе си се идентификуваат како Бугари.

dobivaj vesti na viber

– Бугарија постојано ја поддржува земјата, но во исто време мора да биде способна да ги брани сопствените национални интереси. За жал, раководството на Република Северна Македонија не брза да ги исполни обврските предвидени во Договорот за добрососедство, додаде Јанев, апелирајќи да „престане поттикнувањето омраза кон Бугарија“.

Тој нагласи дека Бугарија е заинтересирани да се грижи за македонските граѓани кои имаат бугарско чувство и кои се идентификуваат како лица со бугарско потекло, со цел да имаат еднакви права со сите други и да не бидат „прогонувани и регресирани“.

Би можело да ве интересира

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он

Ковачевски: Дијалог базиран врз европски вредности е решение за кој било отворен спор

А1он

ВИДЕО: Петков демантира дека за јуни е договорено паѓање на ветото за Македонија

Ана Ололовска

Ковачевски: Антифашистичката определба е дел од нашиот национален идентитет

А1он