Јанев: Бугарија нема да отстапи од својатa позиција за Македонија

Од:

Политиката на Бугарија кон Северна Македонија останува непроменета, рече во речиси едночасовното интервју за БНТ привремениот бугарски премиер Стефан Јанев.

dobivaj vesti na viber

Според Јанев, Бугарија многу добро го соопштила својот став пред бугарското општество во однос на позицијата кон Северна Македонија, но не и пред партнерите од ЕУ.

Јанев, исто така, рече дека пред да ја преземе функцијата преодната влада во мај оваа година, позицијата не била јансо соопштена. Нема да отстапиме од нашата позиција, изјави премиерот на Бугарија Стефан Јанев.

Би можело да ве интересира

Петков: Очекувам во следниот период Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада за правата на Бугарите

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: Настанот во Битола е провокација

Катерина Павлова-Николовска

Каевски: Државноста е изградена на антифашистичката борба, ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да ја ретушира историјата

Ковачевски: Нема тајно преговарање ниту таен договор со Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Од Македонија имало јавувања и лобирања во Бугарија за да не се реши спорот

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски бетер од Заев, тоа што не успеа да распродаде едниот со Бугарија, го продава другиот