Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

Од:

Тирана, 24 јуни 2022 (МИА) – Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Република Северна Македонија“.

dobivaj vesti na viber

Во објава на Твитер, премиерот Рама наведува дека повторно имал телефонски разговор со лидерот на бугарската опозиција Бојко Борисов, на кого му се заблагодарил за неговата улога во укинувањето на ветото.

Рама пишува дека неговата партија го спасила образот на Бугарија и ЕУ и ја повика унијата да дејствува брзо.

-Само што добив повик од Бојко Борисов. Не можев доволно да му се заблагодарам за доброто мислење дека ми се јави, но можев да му се заблагодарам за неговата одлучувачка улога во отстранувањето на ветото во парламентот! Вистински пријател, вистински лидер. Неговата партија ГЕРБ и другите го спасија образот на Бугарија и ЕУ! Сега ЕУ мора брзо да дејствува, напиша Рама на Твитер.

И претседател Илир Мета, кому денеска му е последен ден на оваа функција, укинувањето на ветото за Северна Македонија го нарекува долгоочекувана вест од Бугарија. Во реакција на Фејсбук, Мета пишува дека ова гласање и го отвори патот на Албанија за почеток на преговорите за членство.

-Конечно дојде долгоочекуваната вест од пријателска Бугарија, која отсекогаш била цврст поддржувач на нашиот процес за членство. Гласањето на бугарскиот парламент за укинувањето на ветото за Северна Македонија го отвори патот за почеток на преговорите за членство на нашите две земји. Се чекаат следните вести од состанокот на Европскиот совет, кој сè уште трае, пишува Мета.

Бугарскиот парламент денеска го одобри францускиот предлог за Северна Македонија, но за овој предлог македонскиот премиер Димитар Ковачевски вчера во Брисел јасно кажа дека е неприфатлив за Скопје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во септември албанскиот Парламент ќе носи измени на Законот за отворање на досиејата на ШИК

Албанскиот специјален суд и обвинителство ќе ги обезбедува Националната гарда

ФБИ ќе го истражува авторството на кибернападите врз е-Албанија

А1он

Спречен шверц на 992 килограми марихуана од Албанија кон Италија

Ана Ололовска

Протестот во Тирана „Правда за Јонада“ помина мирно

Ана Ололовска

Во гаснење на пожарите во Албанија вклучени и армиските хеликоптери

Ана Ололовска