Срушена е куќата на масовниот убиец Вук Бориловиќ од Црна Гора

Од:

Вчера во цетинската населба Медовина по наредба на надлежен инспекциски надзор е срушена куќата на Вук Бориловиќ, масовен убиец од Црна Гора. Уривањето започна околу 18:30 часот иако беше најавено за пладне.

Според образложението до кое имала пристап РТВ Цетиње, куќата е урната врз основа на инспекциско решение на Министерството за просторно планирање, урбанизам и државен имот, бидејќи објектот на спорната катастарска парцела нема одобрение за градба.

Барањето за уривање го поднел Милош Мартиновиќ, човек чија сопруга и синови биле убиени од Бориловиќ за време на невидениот масакр. Куќата е урната со согласност на членовите на семејството на Бориловиќ. Инаку, по масакрот во неколку наврати избувнаа пожари во куќата.

На 12 август 2022 година, 34-годишниот Бориловиќ попладнето во Медовина уби десет и рани шест лица, меѓу кои и еден полицаец кој беше застрелан во главата. Загинал во размена на оган со полицијата.

Би можело да ве интересира

Полициска рација во просториите на црногорската Агенција за сузбивање на корупцијата

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство

Во престрелка во Црна Гора е убиен 29-годишен маж

Горан Наумовски

По силниот, уште два помали земјотреси ја погодија Црна Гора: „Силно се почувствува во Никшиќ“

Горан Наумовски

Силен земјотрес во Црна Гора

Нов земјотрес e регистриран во Црна Гора