Српскиот патријарх Порфириј не го потпишува Темелниот договор со црногорската Влада – очекува таа да „падне“

Од:

Српскиот патријарх Порфириј, според црногорските медиумите, најверојатно нема да го потпише Темелниот договор меѓу Владата на Црна Гора и Српската православна црква, бидејќи верува дека владата многу брзо ќе „падне“.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува црногорскиот весник „Вијести“, што се повикува на „Нова С“, црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ на средбата со патријархот на СПЦ рекол дека е подготвен да го потпише Темелниот договор и дека тој мора да биде целосно усогласен за интересите на двете страни.

Според овој медиум, Порфириј возвратил дека СПЦ не сака да потпише договор со актуелната влада на Црна Гора, „бидејќи верува дека таа ќе падне и дека евентуалното склучување на Темелниот договор може да биде оспорено и да нема легитимитет“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

А1он

Дојавите за бомби во белградските училишта ќе биде окарактеризирани како терористички акт

Ана Ололовска

Во 97 училишта во Белград дојави за поставени бомби

Ана Ололовска

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Вучиќ: Не најавувам санкции, издржавме 80 дена, ќе се бориме за нашата политика

ВИДЕО: Во тешка сообраќајна несреќа кај Нови Сад повредени се две жени и две деца од Македонија

Катерина Павлова-Николовска