Србија поради коронавирусот воведува судења преку Скајп

Од:

Српското Mинистерство за правда испрати допис до судовите кои ќе ги водат постапките против лицата кои ја нарушиле мерката самоизолација, овие судења да ги организираат преку видео-врска, јави дописникот на МИА од Белград.

На овој начин, како што соопштија од ова Mинистерство, ќе бидат заштитени и вработените и оние против кои се води постапката.

На судовите им е предложно да инсталираат Скајп (Skype) на нивните компјутери.

Во моментов во притвор во Вршац, Пирот и Пожаревац се наоѓаат 108 лица поради кршење на мерката за самоизолација. Во Вршац досега се притворени 44 лица, 43 се во Пожаревац и 21 лице е притворено во Пирот.

Би можело да ве интересира

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Како Ковид-19 го промени начинот на кој научниците од целиот свет работат

Ана Ололовска

Нови пет случаи со коронавирус во Косово, вкупно 140 заразени

Ана Ололовска

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

Ана Ололовска

Трамп се надева дека навивачите ќе се вратат на натпреварите до август или септември

А1он