Србија од 1 јуни ја отвора границата со Бугарија

Од:

Србија в понеделник на 1 јуни ќе ја отвори границата со Бугарија, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

– Србија се залага за целосна слобода и слободен проток на луѓе, капитал и услуги, апсолутно без никакви ограничувања. Ние тоа го покажавме кон сите соседи, кажа Вучиќ, одговарајќи на прашања од новинарите.

Тој истакна дека Србија ја отворила границата со Унгарија и дека „в понеделник ќе се отвори и со бугарските пријатели.“

– Ние сме подготвени. Мислам дека со БиХ и Северна Македонија тоа веќе функционира. Ние секогаш ќе се залагаме за тоа, затоа што веруваме дека тоа им носи корист на сите граѓани во регионот, а не само затоа што е тоа европско достигнување, порача Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Танјуг: Студентскиот парламент постигна договор со српскиот министер за образование

Ана Ололовска

Студентите во Белград продолжуваат со протести

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 во Белград прогласена вонредна ситуација

Ана Ололовска

Чедомир Јовановиќ на кислородна поддршка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Српските студенти ги окупираа улиците по одлуката на Вучиќ за затворање на студентските домови

Ландов

Вучиќ најави враќање на мерките по напливот на нови случаи на Ковид-19

Горјан Грнчаровски