Србија може да воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19

Од:

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар денеска изјави дека властите во земјата размислуваат да ја направат вакцинацијата против Ковид-19 задолжителна за граѓаните.

„Околу тоа се согласуваме. Тоа е предлог од струката и ќе работиме така да биде и кај нас,“ рече Лончар, одговарајќи на новинарско прашање околу задолжителната вакцинација.

Министерот рече дека состојбата во српските болници е стабилна и дека има слободни кревети, но и дека се троши големо количество на кислород, поради што земјата, која инаку и произведува и извезува кислород за медицински потреби, морала да увезе одредени количини за да ги задоволи потребите.

„Засега успеваме да ги обезбедиме сите тие работи за нашите пациенти. Се надеваме дека сите граѓани ќе се придржуваат кон мерките и дека поголем дел од нив ќе се вакцинираат, па да можеме полека да размислуваме за некои други работи,“ изјави српскиот министер.

Би можело да ве интересира

Јужноамериканските фудбалери ќе се вакцинираат со донација од кинески Синовак

Жарко Настоски

Отворени термини за вакцинирање на граѓани на 73 и 74-годишна возраст

Жарко Настоски

Европјаните ќе ја почекаат вакцината на „Џонсон и Џонсон“ додека се проверува во САД

Жарко Настоски

САД ја запира имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на тромбоза

Жарко Настоски

Од денеска Белгија ќе ја постигне целта од 20 отсто вакцинирано население

Ана Ололовска

Фаучи: Вакцината „Астра Зенека“ има добра ефикасност

Ана Ололовска