Србија бележи нови 272 лица заразени со коронавирус

Од:

Во Србија во изминатото деноноќие се потврдени уште 272 случаи на коронавирус, од 8.626 тестирани примероци.

Во истиот период починале четири лица, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата изнесува 281.

Моментално 73 пациенти се приклучени на респиратори, а бројот на активни случаи изнесува 1.783.

Во Србија до денеска има вкупно 14.836 потврдени случаи на Ковид-19, тестирани се вкупно 409.866 лица, а стапката на смртност е 1,89.

Би можело да ве интересира

Ѓилас: Овој режим опстојува затоа што академиците, професорите и новинарите молчат

А1он

Холанд не е болен од коронавирус

А1он

Српската опозиција ги повика сите парламенти во Европа на соработка за солидарност со српскиот народ

Ландов

Дачиќ: Србија со ПЦР-тестот за соседите „дефинира некои односи во регионот“

Ландов

Се зголемува бројот на новозаразени во Европа, воведени дополнителни ограничувања

Ландов

Њујорк Тајмс: Луѓето кои преболеле Ковид-19 заштитени се до три месеци

Ландов