СПЦ со поддршка за Србите во Косово кои се против договорот со Приштина

Од:

СПЦ и патријархот Иринеј објавија дека се „сто отсто со српскиот народ на Косово и Метохија“ кои го отфрлија договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, парафиран минатата недела во Брисел.

Претставници на Србите од северно Косово кои ја посетија Патријаршијата во Белград, добија уверување дека црквата ќе ја поддржи нивната мирна борба.

Делегацијата косовски Срби пристигна во Белград на средба со вицепремиерот Александар Вулин од кого ќе побараат државното раководство на Србија да го отфрли бриселскиот договор. Тие изјавија дека ако не бидат прифатени нивните барања, ќе организираат митинг во Белград.

Би можело да ве интересира

Ѓилас: Нема веќе услови за избори во Србија, доколку се решиме за бојкот ќе биде поинаков

Ана Ололовска

ВИДЕО: Легнати на земја, со лисици на рацете приведени осомничените за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Пицула: Србија го дестабилизира регионот

Ана Ололовска

Предупредувачки штрајк на вработените во образованието во Србија

Ана Ололовска

Уапсен е осомничениот за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 + 10 =