„Солидарсност со Таксим“ ги повика своите приврзаници вечерва на нов протест

Од:

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги повика своите приврзаници вечерва повторно да се соберат на протест.

– На 14-тиот ден од протестите во паркот Гези властите повторно одговорија на демонстрантите со солзавец и возила за борба против немири, се наведува во соопштението на движењето.

„Солидарност со Таксим“, чии претставници минатата недела се сретнаа со турскиот вицепремиер Булент Аранч, ги повтори барањата за прекин на полициското насилство, ослободување на уапсените лица и повлекување на проектите за паркот Гези.

– Ќе останеме тука, бидејќи не беа преземени никакви конкретни мерки за задоволување на барањата на младите, кои го штитат Таксим и паркот Гези, се додава во соопштението.

Турската полиција рано изутринава започна со расчистување на плоштадот Таксим, употребувајќи солзавец и водени топови. Подоцна, полицајци на кратко влегоа во паркот, но засега нема информации за сидири со демонстрантите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × four =