Силен земјотрес на истокот од Турција

Од:

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагач, јавија британските медиуми.

Засега нема информации за евентуална штета или повредени

Би можело да ве интересира

Путин и Ердоган: Потребни се нови мерки во Сирија

Ана Ололовска

ЕК: Турција официјално не објави промена на политиката кон бегалците

Ана Ололовска

Радончиќ: Ако Турција ги пушти мигрантите ќе настане хуманитарна криза

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Меркел

Ана Ололовска

Борисов: Бугарија ги заострува мерките на границата со Турција

Ана Ололовска

Турските сили гранатирале над 200 цели на сириските владини сили во Идлиб

А1он