Силен земјотрес ја погоди Далмација

Од:

Вечерва околу 22 часот Далмација ја погоди силен земјотрес. Според првите информации, јачината била 5,1 степен по Рихтер. Епицентарот бил 39 километри североисточно од Сплит.

Граѓаните велат дека куќите и зградите силно се треселе, а се уште нема податоци за потенцијални штети.

Би можело да ве интересира

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

ВИДЕО: Голем протест во Загреб против ковид потврдите

Катерина Павлова-Николовска

Земјотрес во близина на Кичево

А1он

Заврши пописот во Хрватска

ВИДЕО: Силен дожд ги поплави улиците на Хвар

Ана Ололовска