dalmacija

Uncategorized

Земјотрес кај Мостар, се почуствува и во Далмација

А1он
Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди подрачјето на Мостар, односно Столац, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Според податоците
Регион

(ВИДЕО) Невреме во Далмација со силен град, возила околу Сплит во порои од вода

А1он
Временските услови низ Хрватска се многу нестабилни, поради движење на фронтално нарушување над околните региони. Метеоролозите на Државниот хидрометеоролошки завод издадоа предупредување преку системот Метеоаларм
Регион

Силен земјотрес ја погоди Далмација

А1он
Вечерва околу 22 часот Далмација ја погоди силен земјотрес. Според првите информации, јачината била 5,1 степен по Рихтер. Епицентарот бил 39 километри североисточно од Сплит.
Регион

Четирикратниот убиец од Шибеник пронајден мртов

А1он
Четирикратниот убиец од Шибеник е пронајден мртов потврди хрватската полиција. Телото е пронајдено покрај неговиот автомобил. Хрватските медиуми кои веќе го објавија и идентитетот тврдат
Регион

ВИДЕО: Четирикратно убиство ја потресе Хрватска

А1он
Шибеник е под полициска опасада по повеќекратното убиство што се случи денеска јавуваат хрватските медиуми. Засега од полицијата нема потврда на идентитетот на убиените ниту
Магазин

ВИДЕО: Мистериозна девојка изведе опасен танц со јадранската бура

А1он
Главните вести од хрватското крајбрежје изминатава недела јавуваа за лошите временски услови и постојаните бури, кои ги поплавија шеталиштата во Макарска, ги загрозија рибарските бротчиња