Руски дипломат е прогласен за непожелна личност во Црна Гора

Од:

Министерството за надворешни работи на Црна Гора прогласи еден дипломат од Руската амбасада акредитиран во Црна Гора за персона нон грата, соопшти денеска Министерството.

dobivaj vesti na viber

Тие наведуваат дека одлуката е донесена поради активности кои се во спротивност со членот 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи.

Формалната нота за оваа одлука, во која се наведува рок од седум дена за напуштање на територијата на Црна Гора, денеска му била доставена на рускиот амбасадор Владислав Маслеников, соопшти Министерството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска