Романија купува 200 проектили за системот „Патриот“

Од:

Романското Министерство за одбрана ќе набави 200 проектили за системите „Патриот“ во вредност од над една милијарда евра преку набавка што е дел од договорот за алијансата.

Како дел од консолидираната мултинационална набавка, која ги користи принципите на европската иницијатива Скај Шилд, Романија ќе набави 200 ракети „PAC-2 GEM-T“.

Романското Министерство за национална одбрана побара и доби одобрение од парламентот за учество во заедничката програма за набавки, а проценетата вкупна вредност за пакетот од 200 проектили наменети за дополнување на борбените резерви на романската армија е 1,09 милијарди евра, без ДДВ. вклучувајќи резервни делови, придружни услуги и друго.

Би можело да ве интересира

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Русија изврши уште еден голем напад на енергетската инфраструктура низ Украина

Горан Наумовски

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Бундестагот повторно ја отфрли нацрт-резолуцијата за испорака на ракети „Таурус“ за Киев

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

ИДФ: Хезболах истрела околу 100 ракети кон Израел

Горан Наумовски