Регионални лидери на опозицијата во Албанија уапсени за блокирање на конвојот на Рама

Од:

Полицијата уапси претставници и поддржувачи на опозициската Демократска партија (ПД) минатата ноќ во Пјеренџас, 16 други се уапсени, а подоцна и пуштени под истрага.

Четири лидери на ПД во Либражд и Преренјас (двајца партиски лидери и двајца генерални секретари), поранешен пратеник на ПД и три поддржувачи на ПД беа уапсени под обвинение за нелегално собирање, блокирајќи го сообраќајот и спречувајќи ја изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија (ПС).

Апсењата дојдоа откако демонстрантите го блокираа патот на Рама во Перенјас и Извикуваа „Рама оди си!“. Рама беше упатен на состанокот со партиските поддржувачи во Либражд за да го објави кандидаРама во Перенјас за градоначалник на ПС за градот.

Во услови на продлабочена политичка криза во земјата, премиерот Еди Рама во неколку наврати ги предупреди демонстрантите дека сите оние кои се вклучени во обидите да ја попречат политичката кампања на неговата партија и изборниот процес на локалните избори на 30 јуни, ќе бидат уапсени и блокирани да влезат во ЕУ и САД.

Би можело да ве интересира

Запленети станови, „ролс ројс“ и две ТВ станици на познат албански бизнисмен осомничен за трговија со дрога

А1он

Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Ана Ололовска

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Албански анестезиолог: Владата стана проповедник против Ковид-19, наместо да спроведува конкретни мерки

А1он

Рекорден број на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Рама апелира на зајакнување на принципите на Завршниот акт од Хелсинки

А1он