Расте бројот на нови случаи на Ковид-19 во Бугарија, Софија пак е жариште

Од:

Бугарскиот главен град Софија е жариште на епидемијата на коронавирусот, а зголемен број на новозаразени е забележан во сите делови од државата, сооопштија здравствените власти.

Во изминатите 24 часа, во Бугарија се тестирани 5.388 лица, потврдени се 210 нови случаи на Ковид-19, а досега се евидентирани вкупно 13.722. 59 од новите случаи се забележани во главниот град.

Во моментов се хоспитализирани 861 пациенти, меѓу кои 763 медицински работници, од кои 64 се на интензивна нега. Бројот на смртни случаи за 24 часа е 12, вкупно 471 жртва на Ковид-19 во Бугарија.

Би можело да ве интересира

Најтешкиот ден од пандемијата во Црна Гора: осуммина починати, 40 отсто од тестираните позитивни

А1он

Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

А1он

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он

Борисов: Поделбата не е успешна формула во политиката

Горјан Грнчаровски

Јанша ги повика болниците во Словенија да се вратат на моделот на работа од пролетоска

А1он