Рама: Опозицијата си поигрува со судбината на земјата

Од:

Опозицијата си поигрува со судбината на земјата, тоа е антинационален план со цел да се спречи членствотово ЕУ – вака албанскиот премиер Еди Рама ја оцени најавата на опозицијата да го блокира гласањето на 30 јуни.

Рама, на изборниот митинг во северниот град Тропоја, рече дека опозицијата денес вреска поради страв од правда, која треба да функционира за сите кога ќе се отворат преговори со Европската унија.

-Тие врескаат од страв, чувствуваат голем страв од отворање на преговори со ЕУ, бидејќи со отворањето на преговорите започнува ново поглавје со ЕУ. Повеќе не е време да и се каже на Албанија дека треба да го донесе овој закон, туку време е Албанија да седне на маса и да каже сакам да влезам во семејството, а тогаш тие ќе велат дека треба да докажете дека правдата функционира за сите, рече Рама.

Во врска со судирот со претседателот, Рама рече дека „Илир Мета го презел делот од институционалното насилство, молотви коктели врз институцииите и фрлање молотови коктели врз Америка и Европа“.

Рама во овој град беше пречекан со протест, дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата кои во еден момент го пробија кордонот. Според медиумите, за безбедноста при денешниот престој во севернот дел на земјата биле ангажрани над илјада полициски службеници. Освен во Тропоја, Рама изборен митинг има и во Кукс.

Би можело да ве интересира

Даде: За разлика од Рама, Заев потврди дека е премиер одговорен пред својот народ

Ана Ололовска

Од Франција депортирани 120 албански државјани

Ана Ололовска

Круемади: Со Рама премиер ЕУ е невозможна мисија

Ана Ололовска

Рама: Ќе се сретнам со Курти, има потреба од нов поттик во односите меѓу Албанија и Косово

Ана Ололовска

Рама по негативната одлука од Брисел: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Ана Ололовска