Рама ја одликува Меркел со орден со голема ѕвезда

Од:

Во име на Албанија, премиерот Еди Рама ја одликува германската канцеларка Ангела Меркел со орден со голема ѕвезда во знак на јавна благодарност.

– ДАНКЕ АНГЕЛА. Посебно задоволство е да ве одликувам во име на Албанија со орден со голема ѕвезда во знак на јавна благодарност, пишува Рама.

Канцеларката Меркел по пристигнувањето имаше одвоена средба со Рама, се сретна со премиерите на шесте земји од Западен Балкан, а планирани се средби одделно со секој од нив.

Зборувајќи со нив, Меркел истакна дека нејзина желба била да ги посети сите земји, но тоа е невозможно бидејќи за тоа се потребни 4-5 дена, и му се заблагодари на премиерот Еди Рама за организирањето на оваа средба во Тирана.

Средбата се одржува во Бизнис Парк – Тирана, што е најнова германска инвестиција во Албанија.

Целта на посетата на канцеларката Меркел на Тирана е регионалната соработка и главно имплементацијата на заедничкиот регионален пазар, иницијатива во рамки на Берлинскиот процес.

Неколкучасовната посета на Тирана, германската канцеларка Меркел ќе ја заокружи со заедничка прес-конференција со премиерот Рама.

Би можело да ве интересира

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Рама му се заблагодари на Курти за честитките и најави скорешна посета на Косово

А1он

Албанскиот парламент по тензична маратонска седница ја изгласа владата на Еди Рама

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

Албанскиот премиер побара гласање доверба за владата „Рама 3“

Анкета: Граѓаните на ЕУ и даваат предност на Меркел во однос на Макрон

Ана Ололовска