Рама: Приштина да не презема никакви чекори без консултација со САД

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Приштина не треба да презема никакви идни чекори во дијалогот меѓу Белград и Приштина без претходна консултација со САД.

„Ниту еден чекор напред во дијалогот не треба да се прави без консултации и координација со американските партнери. Некои гласови може да се добијат со одлуки кои не биле консултирани со Американците, но иднината, никако“, рече Рама на заедничката прес-конференција со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Тирана.

– Добро е што Албанците не забораваат дека без САД немаше да има независна држава Косово и дека интересот на САД во овој регион, особено интересот за непречено одвивање на работите во Албанија и Косово, не е туѓ. интерес, рече Рама, додавајќи дека со Блинкен разговарал за дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еди Рама оттурна новинарка оти не му се допадна прашањето

Рама: Историски момент е утрешниот избор на прв премиер Албанец во Македонија

Катерина Ѓуровски

Курти за средбата со Рама и Таравари: Мора да бидеме еден за друг

Рама: Планот за раст на Западен Балкан е голем тест на зрелоста што треба да го поминеме

Горан Наумовски

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов

Рама: За ЕУ би било „самоубиство“ доколку ги исклучи земјите од Западен Балкан од евроинтеграцискиот процес