Прв директен лет САД-Хрватска, „Американ ерлајнс“ слета во Дубровник по 28 години

Од:

Авион „Боинг 767-300″ на американската и најголема светска авиокомпанија „Американ ерлајнс” со 197 патници слета ова утро на аеродромот во Дубровник, што е прв редовен директен лет од САД од осамостојувањето на Хрватска во 1991 година.

Таа директна редовна линија ќе ги поврзува Филаделфија и Дубровник трипати неделно – од јуни до септември, а во текот на септември и четири пати неделно.

Генералниот директор на аеродромот во Дубровник, Франо Луетиќ, нагласи дека тој аеродром работи од 1961 година, а чартер-летовите од САД почнале да пристигнуваат во 1970-те – ЈАТ го поврза Дубровник со Њујорк и со Чикаго, а во април 1983 година слета и првиот авион на компанијата Пан Ам.

Би можело да ве интересира

Грабеж во Дубровник, украдени пари од аеродромот

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во основните и средните училишта во Хрватска

Ана Ололовска

Во Хрватска протести поради насилството врз девојчињата и жените

Ана Ололовска

Грабар-Китаровиќ: Нема изборна кампања, нема потреба од средби со граѓани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти во хрватскиот Сабор, опозициски пратеник изнесен од обезбедувањето, премиерот доби ќесa со ѓубре

Загреб постави семафор за пешаците кои не креваат глава од телефонот