Приштински медиуими: Косово сака да и воведе царини на Албанија

Од:

Претседателот на Стопанската комора на Тирана, Николин Јака, тврди дека Приштина најавила дека ако Албанија не ги отстрани пречките за извоз на брашно, пиво и компири од Косово во следните два месеци, за Тирана ќе воведе 100 отсто зголеменени царини за албанските производи.

Според весникот Газета Експрес, таков развој на настаните имало вчера на состанок за трговски олеснувања за Приштина.

Сепак, наместо договор, дошло до речиси ултиматум со закана за трговска војна, каква Приштина наметна на Белград на 21-ви ноември минатата година.

Би можело да ве интересира

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Ана Ололовска

Скот: САД сакаат Косово да ги укине таксите за да се придвижи дијалогот со Србија

Ана Ололовска

Пацоли: Територијалниот интегритет на Косово е недопирлив и ќе го признаете порано или подоцна

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

Албанија забрани влез на над 27 тони пилешко месо и 19,2 тони кафе од Бразил

Бериша: Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол