Претседателката на косовското Собрание бара да се разрешат министрите кои го поддржуваат Вучиќ

Од:

Претседателката на Собранието на Косово, Вјоса Османи ги повика парламентарните партии во земјата да поддржат резолуција со која ќе се разрешат членовите на косовската Влада од редовите на најголемата партија на српското малцинство, Српската листа (СЛ), кои јавно го поддржуваат и соработуваат со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Според Османи, недозволиво е во кабинетот на нејзиниот сопартиец од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), премиерот Авдулах Хоти и натаму да останат луѓе кои „ му се придружија на Вучиќ во неговата политичка и дипломатска кампања“ против Косово.

– Повикот на партијата СЛ, коалицискиот партнер од чии гласови зависи Владата на Косово, за поддршка на политичката и дипломатска позиција на Србија против Косово, е повик против уставниот поредок и суверенитетот на нашата земја. Ги повикувам политичките партии да го поддржат усвојувањето на резолуција/декларација во Собранието, со кое се бара од Владата да ги разреши нејзините членови кои му се приклучија на Вучиќ во политичката и дипломатска кампања против нашата земја, напиша Османи на својот „Фејсбук“ профил.

Иако е членка на истата партија како и премиерот Хоти, Османи остро се спротивстави на промената на претходниот премиер, лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ), Албин Курти и на формирањето нова влада предводена од нејзината партија.

На 20 јуни, две недели по разрешувањето на Курти и изгласувањето на владата на Хоти, Османи беше разрешена од потпретседателската фукција во ЛДК, но остана дел од партијата, како и претседателка на Собранието. Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, која е дел од коалицијата во Владата на Хоти, отворено е поддржана од официјален Белград, со кого е во постојан контакт и координација, соопштија косовските медиуми.

Би можело да ве интересира

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов

Експретседателот на Косово, Пацоли, пријавил дека поседува имот од стотици милиони евра, куќи и хотел во странство

Ландов

Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Ландов

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек скокна од зграда во Нови Сад

А1он